Genbrug i praksis hos KPMG

Hvordan kan møbler få nyt liv og reducere miljøpåvirkningen, uden at det går ud over kvalitet og funktionalitet? Hos Input interior er det spørgsmål ofte definerende for projektet, og i et samarbejde med KPMG kommer vi tæt på et af svarene.

Da revisionsfirmaet KPMG besluttede at flytte til et nyt hovedkontor i Oslo, var der allerede fra begyndelsen en stærk vision – det var en selvfølge, at der skulle fokus på bæredygtighed. Med høje ambitioner og støtte fra Input interior kunne KPMG hurtigt får hjælp til at afdække status på sin eksisterende indretning. Derefter var de næste skridt enkle: genbrug, renovering, afhændelse eller genvinding.

For at minimere spild og optimere indretningens potentiale har KPMG blandt andet:

· Genbrugt 364 skriveborde og 512 kontorstole i den aktuelle stand.
· Opgraderet eksisterende møbler med ombetrækning, rengøring, reparation og tilpasning.
· Flyttet møbler internt mellem kontorerne for at opfylde behov i forskellige afdelinger.
· Doneret møbler til medarbejdere og organisationer for at forlænge deres levetid.

 

 

Arkitektkontoret Zinc har stået for indretningskonceptet og skabt forudsætninger for et sammenhængende resultat med både nyt og genbrug. En stor del af genbruget har handlet om at tilpasse møblerne til deres nye miljø. For eksempel er flere hundrede stole blevet gjort rent og ombetrukket. For at minimere affald anvendes stofrester fra ombetrækningen til sofapuder.

– Det har været inspirerende at samarbejde med KPMG og Zinc i et projekt, hvor vi virkelig ser værdien af genbrug i stor skala. Det viser, at det fuldt ud er muligt at kombinere bæredygtige valg med høj kvalitet og et holistisk design, siger Grethe Friisk, projektchef hos Input interior i Oslo.

 

 

Sissel Trulsen, Head of Facility hos KPMG, fortæller, at genbrug var et mål lige fra begyndelsen.
– Vi vidste, at vi havde møbler, som stadig kunne bruges, men nogle skulle opgraderes for at øge kvaliteten og forlænge deres levetid. Sammen med Zinc og Input interior har vi skabt et nyt kontor, hvor over 50% af indretningen er genbrugt, enten direkte eller med tilpasninger som ombetrækning og service. Vi regner med at nå vores mål med 85-90% genbrug for hele kontorprojektet.

Hun fremhæver logistikken som den største udfordring.

– Genbrug i dette omfang kræver god planlægning og mere tid end nyindkøb. Flytteprocessen har taget flere måneder, og vi har nøje koordineret transporter og service for at minimere miljøpåvirkningen.

Therese Haaland Jonassen, ansvarlig indretningsarkitekt hos Zinc, understreger, at genbrug var en naturlig del af designprocessen.

– At kombinere eksisterende møbler med nye løsninger giver unikke muligheder for at skabe spændende og bæredygtige miljøer. Projektet har også styrket vores bevidsthed om håndværkets betydning for produkternes levetid, og det bidrager samtidig til at bevare håndværkstraditionerne lokalt.

 

 

Samarbejdet mellem KPMG, Zinc og Input interior er et godt eksempel på, hvordan fremtidens arbejdspladser kan indrettes. Ved at genbruge og renovere eksisterende møbler kan man opnå store besparelser, både for miljøet og tegnebogen. Det er både bæredygtigt, kvalitetsbetonet og funktionelt!

Lad os kontakte dig

Giv os dine oplysninger, så vender vi tilbage

Tak for din henvendelse

Vi vender tilbage til dig så hurtigt som muligt.

Til formularen
Ups

Der opstod en fejl, prøv igen.

Til formularen